PIKTOGRAMY NA METKACH ODZIEŻOWYCH – CO OZNACZAJĄ?

Dokonując zakupu nowej części garderoby, oczywiste jest, że prędzej czy później będziesz musiała wyprać daną rzecz. Większość z nas podchodzi jednak do metek, jak do niepotrzebnej części ubrania, którą i tak należy odciąć. Nie ma w tym nic złego, o ile wcześniej zaznajomimy się z instrukcją konserwacji.

W zależności od materiału, z jakiego została wykonana np. bluzka będziesz musiała zadecydować, w jaki sposób ją wyprać. Jeżeli będzie to delikatny, naturalny jedwab, który nie lubi wysokich temperatur wody, najlepszą opcją będzie delikatne płukanie ręczne. Takie detale mają wpływ na żywotność tkanin, które nosimy. Warto pamiętać o takich szczegółach.

Po co umieszczane są piktogramy?

Znaczki na metkach odzieży informują nas za pomocą uniwersalnych obrazków, w jaki sposób mamy postępować w przypadku konserwacji danej odzieży. Zazwyczaj jest to szereg czterech lub pięciu czynności, które informują nas, jak powinno wyglądać pranie, suszenie, wybielanie, prasowanie oraz ewentualna informacja o konieczności prania chemicznego.

Oczywiście symbole dotyczące prania nie zapewniają nam skutecznego usunięcia plam, jednak chronią odzież przed potencjalnym zniszczeniem lub odkształceniem się materiału. Podane temperatury, zawsze są określane jako te maksymalne.

Symbole – co oznaczają

Symbole są uniwersalne i bardzo intuicyjne. Zdarzają się jednak te z kropkami czy kreskami, które świadczą o dopuszczalnej intensywności danej czynności.

 

PRANIE

 

I tak w przypadku oznaczeń prania, nie trzeba w sumie chyba nic wyjaśniać, dodam jedynie, że:

NIE PRAĆ – oznacza całkowity zakaz prania w wodzie i sygnalizuje nas, o konieczności czyszczenia

PRANIE DELIKATNE – dotyczy często tkanin syntetycznych

PRANIE Z ZACHOWANIEM OSTROŻNOŚCI – informuje nas o konieczności wyboru programu dla tkanin delikatnych.

 

PRASOWANIE

Tutaj dużo wyjaśniać nie trzeba, jednak napomknę tylko o materiałach – jakie w jakiej temperaturze.

Temp. prasowania do 110 C – wiskoza, nylon, poliakryl itp. Ubrania prasujemy bez użycia pary.

Temp. prasowania do 150 C- wełna, nylon, wiskoza, poliester . Można prasować z użyciem pary.

Temp. prasowania do 200 C – dotyczy prasowania bawełny i lnu.

 

SUSZENIE

Podobnie jak w przypadku prasowania, tak i podczas suszenie kropki oznaczają temperaturę. Jedna kropka oznacza suszenie w niższej temperaturze. Taki program automatycznie redukuje prędkość obracania się bębna.

STOSOWANIE ODPLAMIACZY I WYBIELACZY

Jeżeli na metkach swojej odzieży znajdziecie takie oznaczenia, po prostu zanieście je do profesjonalnej pralni. Pracujący tam specjaliści, z pewnością w odpowiedni sposób zajmą się Waszą garderobą. Nie wszystko jesteśmy w stanie wyprać/odświeżyć sobie sami w domu. Czasami lepiej jednak zaufać fachowcom.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.